Madison Municipal Airport (52A)
Madison Municipal Airport (52A)
52A
Madison Municipal Airport (52A)
Madison, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 52A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-27-37.6000W/33-36-43.6500N -83.460444/33.612125 (Estimated) |
| Elevation | 694 ft / 211.53 m (Surveyed) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Madison, GA |
| Location | Morgan County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 3806 x 75 ft (1160 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 636.00 ft | 694.00 ft |
| Coordinates | 33.616167N / 83.464397W | 33.608075N / 83.456483W |
| Gradient | 1.50 | 1.50 |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left |