Dr. C P Savage Sr. Airport (53A)
Dr. C P Savage Sr. Airport (53A)
53A
Dr. C P Savage Sr. Airport (53A)
Montezuma, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 53A |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-00-26.9000W/32-18-07.2000N -84.007472/32.302000 (Estimated) |
| Elevation | 337 ft / 102.72 m (Surveyed) |
| Land | 179 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Montezuma, GA |
| Location | Macon County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 4220 x 75 ft (1286 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 335.00 ft | 337.00 ft |
| Coordinates | 32.307787N / 84.007417W | 32.296188N / 84.007545W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |