Winona-montgomery County Airport (5A6)
Winona-montgomery County Airport (5A6)
5A6
Winona-montgomery County Airport (5A6)
Winona, MS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5A6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-43-48.7830W/33-27-53.9560N -89.730217/33.464988 (Estimated) |
| Elevation | 364 ft / 110.95 m (Surveyed) |
| Land | 50 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Winona, MS |
| Location | Montgomery County, MS |
| Magnetic Variation | 01W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | GWO - Greenwood |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GWO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 4000 x 60 ft (1219 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 348.00 ft | 364.00 ft |
| Coordinates | 33.460166N / 89.733365W | 33.469809N / 89.727070W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |