Moultonboro Airport (5M3)
Moultonboro Airport (5M3)
5M3
Moultonboro Airport (5M3)
Moultonboro, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 5M3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-23-12.2600W/43-46-06.2670N -71.386739/43.768407 (Estimated) |
| Elevation | 571 ft / 174.04 m (Surveyed) |
| Land | 63 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Moultonboro, NH |
| Location | Carroll County, NH |
| Magnetic Variation | 16W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGR (NOTAM-d service available) |
Runway 02/20
| Dimensions | 3475 x 50 ft (1059 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Fair Condition
*NSTD RY AND DSPLCD THLD AREA MARKINGS. |
Basic , Fair Condition
*NSTD RY MARKINGS. NO DSPLCD THLD AREA MARKINGS. |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |