Lake Anna Airport (7W4)
Lake Anna Airport (7W4)
7W4
Lake Anna Airport (7W4)
Bumpass, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 7W4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-44-45.2500W/37-57-56.9500N -77.745903/37.965819 (Estimated) |
| Elevation | 351 ft / 106.98 m (Estimated) |
| Land | 134 acres |
| Location | Louisa County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | No |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 08/26
| Dimensions | 2558 x 50 ft (780 x 15 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 350.00 ft | 351.00 ft |
| Coordinates | 37.964889N / 77.750181W | 37.966751N / 77.741621W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |