Valhalla Airport (84C)
Valhalla Airport (84C)
84C
Valhalla Airport (84C)
North Cape, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 84C |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-02-33.3040W/42-45-45.0640N -88.042584/42.762518 (Estimated) |
| Elevation | 805 ft / 245.36 m (Estimated) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of North Cape, WI |
| Location | Racine County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 2540 x 80 ft (774 x 24 m) |
| Surface | TURF-P |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 800.00 ft | 770.00 ft |
| Coordinates | 42.761678N / 88.047253W | 42.760856N / 88.037636W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- RWY NOT PLOWED.
- CALL AMGR ON 262-878-8700 PRIOR TO ARR TO CONFIRM CONDITION OF RY 09/27.
- E111: E-111 CONFLICT OF ASP FOR SIMUL TFC OPNS FOR BOTH VALHALLA & J & M FARMS ARPTS; RWY HAS EXCESSIVE LTRL & LONGL UNDULATIONS FOR SAFE ACFT OPNS; E111 CONT'D: USBL RWY LENGTH & OBSTN CLNC DO NOT OFFER AN ACPTBL LEVEL OF SAFETY FOR ACFT OPNS.