Tanner-hiller Airport (8B5)
Tanner-hiller Airport (8B5)
8B5
Tanner-hiller Airport (8B5)
Barre/barre Plains, MA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 8B5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-07-48.3000W/42-21-23.0000N -72.130083/42.356389 (Estimated) |
| Elevation | 589 ft / 179.53 m (Estimated) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Barre/barre Plains, MA |
| Location | Worcester County, MA |
| Magnetic Variation | 15W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 3027 x 40 ft (923 x 12 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 582.00 ft | 589.00 ft |
| Coordinates | 42.353503N / 72.134127W | 42.359267N / 72.126065W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Numbers only , Fair Condition | Numbers only , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |