Courtland Airport (9A4)
Courtland Airport (9A4)
9A4
Courtland Airport (9A4)
Courtland, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 9A4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-20-56.1000W/34-39-33.9000N -87.348917/34.659417 (Estimated) |
| Elevation | 588 ft / 179.22 m (Estimated) |
| Land | 350 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Courtland, AL |
| Location | Lawrence County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 4994 x 100 ft (1522 x 30 m) |
| Surface | CONC-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 582.00 ft | 572.00 ft |
| Coordinates | 34.661501N / 87.353724W | 34.652686N / 87.340999W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 4994 x 150 ft (1522 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 584.00 ft | 580.00 ft |
| Coordinates | 34.668585N / 87.351220W | 34.654918N / 87.349767W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Fair Condition |