Vaiden Field Airport (A08)
Vaiden Field Airport (A08)
A08
Vaiden Field Airport (A08)
Marion, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | A08 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-23-05.2000W/32-30-37.8000N -87.384778/32.510500 (Estimated) |
| Elevation | 220 ft / 67.06 m (Surveyed) |
| Land | 480 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles SW of Marion, AL |
| Location | Perry County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NP |
Runway 16/34
| Dimensions | 6400 x 80 ft (1951 x 24 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 220.00 ft | 208.00 ft |
| Coordinates | 32.518920N / 87.387828W | 32.502101N / 87.381752W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |