Arcata Airport (ACV)
Arcata Airport (ACV)
ACV
Arcata Airport (ACV)
Arcata/eureka, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ACV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
124-06-30.5000W/40-58-40.2000N -124.108472/40.977833 (Estimated) |
| Elevation | 222 ft / 67.67 m (Surveyed) |
| Land | 745 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles N of Arcata/eureka, CA |
| Location | Humboldt County, CA |
| Magnetic Variation | 17E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Klamath Falls |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | OAK - Oakland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ACV (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4501 x 150 ft (1372 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 30° | 127° |
| Physical elevation | 187.00 ft | 208.00 ft |
| Coordinates | 40.972359N / 124.112994W | 40.983084N / 124.104909W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 6046 x 150 ft (1843 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 183.00 ft | 222.00 ft |
| Coordinates | 40.985279N / 124.113123W | 40.970528N / 124.103096W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, rollout | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | Yes |