Nebraska City Municipal Airport (AFK)
Nebraska City Municipal Airport (AFK)
AFK
Nebraska City Municipal Airport (AFK)
Nebraska City, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AFK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-52-00.0000W/40-36-23.5000N -95.866667/40.606528 (Estimated) |
| Elevation | 1165 ft / 355.09 m (Surveyed) |
| Land | 215 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Nebraska City, NE |
| Location | Otoe County, NE |
| Magnetic Variation | 05E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AFK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 2550 x 151 ft (777 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 1165.00 ft | 1160.00 ft |
| Coordinates | 40.603514N / 95.871744W | 40.608272N / 95.865008W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 15/33
| Dimensions | 4501 x 76 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1157.00 ft | 1158.00 ft |
| Coordinates | 40.612316N / 95.869567W | 40.601462N / 95.861829W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |