Jaffrey Airport-silver Ranch Airport (AFN)
Jaffrey Airport-silver Ranch Airport (AFN)
AFN
Jaffrey Airport-silver Ranch Airport (AFN)
Jaffrey, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AFN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-00-10.8790W/42-48-18.4830N -72.003022/42.805134 (Estimated) |
| Elevation | 1040 ft / 316.99 m (Surveyed) |
| Land | 80 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Jaffrey, NH |
| Location | Cheshire County, NH |
| Magnetic Variation | 14W (1970) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AFN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 16/34
| Dimensions | 2982 x 134 ft (909 x 41 m) |
| Surface | ASPH-TURF-F |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1040.00 ft | 1013.00 ft |
| Coordinates | 42.808606N / 72.005963W | 42.801664N / 72.000082W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |