Anthony Municipal Airport (ANY)
Anthony Municipal Airport (ANY)
ANY
Anthony Municipal Airport (ANY)
Anthony, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ANY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-04-46.7000W/37-09-30.7000N -98.079639/37.158528 (Estimated) |
| Elevation | 1341 ft / 408.74 m (Surveyed) |
| Land | 208 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Anthony, KS |
| Location | Harper County, KS |
| Magnetic Variation | 05E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 2212 x 150 ft (674 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 104° | 127° |
| Physical elevation | 1330.00 ft | 1336.00 ft |
| Coordinates | 37.158875N / 98.084266W | 37.157405N / 98.076901W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18/36
| Dimensions | 3598 x 60 ft (1097 x 18 m) |
| Surface | CONC-E |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1341.00 ft | 1335.00 ft |
| Coordinates | 37.163691N / 98.079046W | 37.153810N / 98.079086W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |