Appleton Municipal Airport (AQP)
Appleton Municipal Airport (AQP)
AQP
Appleton Municipal Airport (AQP)
Appleton, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AQP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-00-15.6000W/45-13-39.1000N -96.004333/45.227528 (Estimated) |
| Elevation | 1021 ft / 311.20 m (Surveyed) |
| Land | 220 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of Appleton, MN |
| Location | Swift County, MN |
| Magnetic Variation | 05E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AQP (NOTAM-d service available) |
Runway 04/22
| Dimensions | 2725 x 157 ft (831 x 48 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 1019.00 ft | 1021.00 ft |
| Coordinates | 45.225272N / 96.008933W | 45.230644N / 96.001583W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*04/22 MKD WITH YELLOW CONES. |
Runway 13/31
| Dimensions | 3500 x 75 ft (1067 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1020.00 ft | 1019.00 ft |
| Coordinates | 45.230289N / 96.008567W | 45.223450N / 95.999031W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY 13 BASIC MARKING ON NPI RY. |
Non-precision instrument , Good Condition |