Algona Municipal Airport (AXA)
Algona Municipal Airport (AXA)
AXA
Algona Municipal Airport (AXA)
Algona, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | AXA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-16-19.0000W/43-04-40.5000N -94.271944/43.077917 (Estimated) |
| Elevation | 1216 ft / 370.64 m (Surveyed) |
| Land | 221 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Algona, IA |
| Location | Kossuth County, IA |
| Magnetic Variation | 03E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AXA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 12/30
| Dimensions | 3960 x 75 ft (1207 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1215.00 ft | 1204.00 ft |
| Coordinates | 43.081538N / 94.278379W | 43.074319N / 94.267305W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 2895 x 160 ft (882 x 49 m) |
| Surface | TURF-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 9° |
| Physical elevation | 1214.00 ft | 1204.00 ft |
| Coordinates | 43.081846N / 94.269855W | 43.074005N / 94.271569W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard
*RY 18/36 MKD WITH YELLOW CONES. |
Nonstandard |