Igor I Sikorsky Memorial Airport (BDR)
Igor I Sikorsky Memorial Airport (BDR)
BDR
Igor I Sikorsky Memorial Airport (BDR)
Bridgeport, CT
Latest photos of Igor I Sikorsky Memorial Airport (BDR)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BDR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-07-34.2000W/41-09-48.5000N -73.126167/41.163472 (Estimated) |
| Elevation | 9 ft / 2.74 m (Surveyed) |
| Land | 800 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Bridgeport, CT |
| Location | Fairfield County, CT |
| Magnetic Variation | 13W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | BDR - Bridgeport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BDR (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 05/1973 |
| Federal Agreements | NGSPY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 4677 x 150 ft (1426 x 46 m) |
| Surface | ASPH-L |
| Surface treatment |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 6.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 41.157044N / 73.131956W | 41.166120N / 73.119944W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 11/29
| Dimensions | 4761 x 150 ft (1451 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 98° | 127° |
| Physical elevation | 8.00 ft | 6.00 ft |
| Coordinates | 41.166239N / 73.134962W | 41.164460N / 73.117838W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 40 x 40 ft (12 x 12 m) |
| Surface | ASPH-F |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
- THERE MAY BE STANDING WATER OVER OR ADJACENT TO ALL SURFACES.
- AVOID OVERFLYING RESIDENTIAL AREAS NE & SE OF ARPT. DEPARTING RY 24 AVOID TURNS UNTIL 1/2 MILE BYD SHORELINE.
- WHEN THE ATCT IS CLOSED ALL ENGINE RUNUPS ARE PROHIBITED. HOWEVER, IF AN ACFT REQUIRES NIGHTTIME ENGINE MAINTENANCE, PPR FROM AMGR IS REQUIRED AND THE RUNUPS ARE TO BE PERFORMED ON TWY G BTN J & K. PILOTS ARE ADVISED TO USE CARE IN POSITIONING THEIR ACFT TO PREVENT DAMAGE FROM PROP WASH TO AFLD SIGN
- UNEVEN SURFACES LEFT SIDE RY 29.
- UNEVEN SURFACES RY 29 SAFETY AREA APCH END LEFT SIDE.
- RY 11/29 CLSD TO ALL AIR CARRIER OPS.
- RY 06/24 CLSD TO ALL AIR CARRIER OPS.
- POLE 120 FT .75 NM S OF ARPT UNLGTD.
- EXTSV HOP SFC-10,000 FT 5-15 MI NORTHWEST-NORTHEAST, FOR TFC INFO WHEN INVOF ARPT CTC SIKORSKY OPS ON 133.6/305.8 (0700-1630).
- WHEN WINDS ARE LESS THAN 5 KTS REQUESTED USE OF RY 11 OR 29.
- BIRDS & WILDLIFE FREQUENTLY ON & INVOF ARPT.
- TGL LDGS PERMITTED 0700-2100 LCL. NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT 2100-0700 LCL.
- ACFT WHICH EXCEED 82 DECIBELS 2200-0700 REQUIRE 12 HR PPR CALL 203-576-7497 EXCEPT MILITARY EMERG AND MEDICAL ACFT.
- EXISTED PRIOR TO 1959.