Baxley Municipal Airport (BHC)
Baxley Municipal Airport (BHC)
BHC
Baxley Municipal Airport (BHC)
Baxley, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BHC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-23-37.6000W/31-42-49.8000N -82.393778/31.713833 (Estimated) |
| Elevation | 201 ft / 61.26 m (Surveyed) |
| Land | 303 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Baxley, GA |
| Location | Appling County, GA |
| Magnetic Variation | 06W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 5003 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 75° | 127° |
| Physical elevation | 200.00 ft | 201.00 ft |
| Coordinates | 31.712047N / 82.401552W | 31.715637N / 82.386020W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |