Burke County Airport (BXG)
Burke County Airport (BXG)
BXG
Burke County Airport (BXG)
Waynesboro, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | BXG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-00-10.0000W/33-02-28.6000N -82.002778/33.041278 (Estimated) |
| Elevation | 308 ft / 93.88 m (Surveyed) |
| Land | 114 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Waynesboro, GA |
| Location | Burke County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 08/26
| Dimensions | 4012 x 75 ft (1223 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 71° | 127° |
| Physical elevation | 292.00 ft | 308.00 ft |
| Coordinates | 33.039484N / 82.008959W | 33.043052N / 81.996574W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |