Lowell Airport (C97)
Lowell Airport (C97)
C97
Lowell Airport (C97)
Lowell, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | C97 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-30-27.7000W/41-13-48.5000N -87.507694/41.230139 (Estimated) |
| Elevation | 675 ft / 205.74 m (Estimated) |
| Land | 19 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Lowell, IN |
| Location | Lake County, IN |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 3041 x 100 ft (927 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 672.00 ft | 650.00 ft |
| Coordinates | 41.234318N / 87.507691W | 41.225972N / 87.507677W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking |
*RY 18/36 THLDS MKD WITH WHITE BARREL HALVES & LGT FIXTURES. |