Skylark Field Airport (CA89)
Skylark Field Airport (CA89)
CA89
Skylark Field Airport (CA89)
Lake Elsinore, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CA89 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-18-06.1360W/33-37-48.0810N -117.301704/33.630023 (Estimated) |
| Elevation | 1253 ft / 381.91 m (Estimated) |
| Land | 150 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles S of Lake Elsinore, CA |
| Location | Riverside County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
Runway 01/19
| Dimensions | 1850 x 60 ft (564 x 18 m) |
| Surface | TURF |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 11L/29R
| Dimensions | 2800 x 100 ft (853 x 30 m) |
| Surface | TURF |
| 11L | 29R | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Right |
Runway 11R/29L
| Dimensions | 2800 x 100 ft (853 x 30 m) |
| Surface | TURF |
| 11R | 29L | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |