Claremont Municipal Airport (CNH)
Claremont Municipal Airport (CNH)
CNH
Claremont Municipal Airport (CNH)
Claremont, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CNH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-22-05.5467W/43-22-13.8155N -72.368207/43.370504 (Estimated) |
| Elevation | 543 ft / 165.51 m (Surveyed) |
| Land | 120 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Claremont, NH |
| Location | Sullivan County, NH |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 11/29
| Dimensions | 3098 x 100 ft (944 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 93° | 127° |
| Physical elevation | 533.00 ft | 542.00 ft |
| Coordinates | 43.370739N / 72.374024W | 43.370269N / 72.362390W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | Yes |