Columbus County Municipal Airport (CPC)
Columbus County Municipal Airport (CPC)
CPC
Columbus County Municipal Airport (CPC)
Whiteville, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CPC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-42-54.0000W/34-16-22.3000N -78.715000/34.272861 (Estimated) |
| Elevation | 99 ft / 30.18 m (Surveyed) |
| Land | 300 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Whiteville, NC |
| Location | Columbus County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CPC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5500 x 75 ft (1676 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 48° | 127° |
| Physical elevation | 99.00 ft | 69.00 ft |
| Coordinates | 34.267779N / 78.721713W | 34.277961N / 78.708261W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |