H L Sonny Callahan Airport (CQF)
H L Sonny Callahan Airport (CQF)
CQF
H L Sonny Callahan Airport (CQF)
Fairhope, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CQF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-52-37.3000W/30-27-37.8000N -87.877028/30.460500 (Estimated) |
| Elevation | 91 ft / 27.74 m (Surveyed) |
| Land | 144 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Fairhope, AL |
| Location | Baldwin County, AL |
| Magnetic Variation | 01W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Responsible ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 6604 x 100 ft (2013 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 9° | 127° |
| Physical elevation | 87.00 ft | 91.00 ft |
| Coordinates | 30.451553N / 87.878739W | 30.469467N / 87.875325W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |