Roscoe Turner Airport (CRX)
Roscoe Turner Airport (CRX)
CRX
Roscoe Turner Airport (CRX)
Corinth, MS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CRX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-36-12.5410W/34-54-53.8840N -88.603484/34.914968 (Estimated) |
| Elevation | 425 ft / 129.54 m (Surveyed) |
| Land | 542 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Corinth, MS |
| Location | Alcorn County, MS |
| Magnetic Variation | 02W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | GWO - Greenwood |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GWO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 18/36
| Dimensions | 6500 x 100 ft (1981 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 403.00 ft | 425.00 ft |
| Coordinates | 34.923840N / 88.604702W | 34.906095N / 88.602266W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |