Clinton-sampson County Airport (CTZ)
Clinton-sampson County Airport (CTZ)
CTZ
Clinton-sampson County Airport (CTZ)
Clinton, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CTZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-21-56.2650W/34-58-29.7800N -78.365629/34.974939 (Estimated) |
| Elevation | 144 ft / 43.89 m (Surveyed) |
| Land | 114 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Clinton, NC |
| Location | Sampson County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CTZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5002 x 74 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 51° | 127° |
| Physical elevation | 130.00 ft | 144.00 ft |
| Coordinates | 34.970611N / 78.372112W | 34.979262N / 78.359140W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |