Claxton-evans County Airport (CWV)
Claxton-evans County Airport (CWV)
CWV
Claxton-evans County Airport (CWV)
Claxton, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CWV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-52-10.4000W/32-11-42.2000N -81.869556/32.195056 (Estimated) |
| Elevation | 112 ft / 34.14 m (Surveyed) |
| Land | 105 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Claxton, GA |
| Location | Evans County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 5001 x 74 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 112.00 ft | 99.00 ft |
| Coordinates | 32.194908N / 81.877641W | 32.195197N / 81.861479W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 09 AND 27 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |