Chase City Municipal Airport (CXE)
Chase City Municipal Airport (CXE)
CXE
Chase City Municipal Airport (CXE)
Chase City, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CXE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-30-05.5930W/36-47-18.0080N -78.501554/36.788336 (Estimated) |
| Elevation | 503 ft / 153.31 m (Surveyed) |
| Land | 36 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Chase City, VA |
| Location | Mecklenburg County, VA |
| Magnetic Variation | 09W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | GY |
Runway 18/36
| Dimensions | 3400 x 50 ft (1036 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 503.00 ft | 486.00 ft |
| Coordinates | 36.792971N / 78.502091W | 36.783674N / 78.501003W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS SEVERELY FADED |
Non-precision instrument , Poor Condition
*MARKINGS SEVERELY FADED |
| VGSI | tri-color on left | tri-color on left |