Monroe-walton County Airport (D73)
Monroe-walton County Airport (D73)
D73
Monroe-walton County Airport (D73)
Monroe, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | D73 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-41-34.1000W/33-46-57.1000N -83.692806/33.782528 (Estimated) |
| Elevation | 875 ft / 266.70 m (Surveyed) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Monroe, GA |
| Location | Walton County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 875.00 ft | 824.00 ft |
| Coordinates | 33.776661N / 83.697090W | 33.788383N / 83.688509W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |