W H 'bud' Barron Airport (DBN)
W H 'bud' Barron Airport (DBN)
DBN
W H 'bud' Barron Airport (DBN)
Dublin, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DBN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-59-05.9000W/32-33-53.0000N -82.984972/32.564722 (Estimated) |
| Elevation | 311 ft / 94.79 m (Surveyed) |
| Land | 905 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Dublin, GA |
| Location | Laurens County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 6501 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 16° | 127° |
| Physical elevation | 291.00 ft | 311.00 ft |
| Coordinates | 32.557293N / 82.984917W | 32.574442N / 82.978991W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Precision instrument , Poor Condition
*RY 02/20 MARKINGS FADED |
Precision instrument , Poor Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |
Runway 14/32
| Dimensions | 5171 x 100 ft (1576 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 304.00 ft | 291.00 ft |
| Coordinates | 32.568417N / 82.994574W | 32.558135N / 82.982990W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 14/32 MARKINGS FADED. |
Basic , Poor Condition |