Chautauqua County/dunkirk Airport (DKK)
Chautauqua County/dunkirk Airport (DKK)
DKK
Chautauqua County/dunkirk Airport (DKK)
Dunkirk, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DKK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-16-19.3000W/42-29-36.1000N -79.272028/42.493361 (Estimated) |
| Elevation | 692 ft / 210.92 m (Surveyed) |
| Land | 450 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Dunkirk, NY |
| Location | Chautauqua County, NY |
| Magnetic Variation | 07W (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DKK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 674.00 ft | 665.00 ft |
| Coordinates | 42.489389N / 79.278124W | 42.498336N / 79.264073W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 4000 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 660.00 ft | 692.00 ft |
| Coordinates | 42.496864N / 79.278038W | 42.488545N / 79.268367W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |