Sedalia Regional Airport (DMO)
Sedalia Regional Airport (DMO)
DMO
Sedalia Regional Airport (DMO)
Sedalia, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DMO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-10-33.3000W/38-42-26.7000N -93.175917/38.707417 (Estimated) |
| Elevation | 910 ft / 277.37 m (Surveyed) |
| Land | 507 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Sedalia, MO |
| Location | Pettis County, MO |
| Magnetic Variation | 03E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DMO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 3519 x 50 ft (1073 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 910.00 ft | 884.00 ft |
| Coordinates | 38.701670N / 93.185995W | 38.707287N / 93.175960W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Basic , Poor Condition
*RY 05 MARKNGS FADED. |
Basic , Poor Condition
*RY 23 MARKNGS FADED. |
Runway 18/36
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Wire Comb or Wire Tine |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 882.00 ft | 902.00 ft |
| Coordinates | 38.716830N / 93.172378W | 38.701737N / 93.172946W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |