Dalton Municipal Airport (DNN)
Dalton Municipal Airport (DNN)
DNN
Dalton Municipal Airport (DNN)
Dalton, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DNN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-52-12.9000W/34-43-22.6000N -84.870250/34.722944 (Estimated) |
| Elevation | 709 ft / 216.10 m (Surveyed) |
| Land | 554 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SE of Dalton, GA |
| Location | Whitfield County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DNN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 5496 x 100 ft (1675 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 708.00 ft | 691.00 ft |
| Coordinates | 34.728502N / 84.876425W | 34.717375N / 84.864058W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |