Lea County/jal/ Airport (E26)
Lea County/jal/ Airport (E26)
E26
Lea County/jal/ Airport (E26)
Jal, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | E26 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-09-17.4620W/32-07-51.8820N -103.154851/32.131078 (Estimated) |
| Elevation | 3118 ft / 950.37 m (Surveyed) |
| Land | 320 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Jal, NM |
| Location | Lea County, NM |
| Magnetic Variation | 09E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ABQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4704 x 60 ft (1434 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 17° | 127° |
| Physical elevation | 3097.00 ft | 3104.00 ft |
| Coordinates | 32.125239N / 103.157042W | 32.137606N / 103.152603W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | pulsating/steady burning on left | pulsating/steady burning on left |
Runway 09/27
| Dimensions | 2604 x 50 ft (794 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 101° | 127° |
| Physical elevation | 3118.00 ft | 3097.00 ft |
| Coordinates | 32.131114N / 103.159036W | 32.129800N / 103.150767W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |