Needles Airport (EED)
Needles Airport (EED)
EED
Needles Airport (EED)
Needles, CA
Latest photos of Needles Airport (EED)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EED |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-37-23.8076W/34-45-58.8486N -114.623280/34.766347 (Estimated) |
| Elevation | 983 ft / 299.62 m (Surveyed) |
| Land | 796 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Needles, CA |
| Location | San Bernardino County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EED (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGSY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 4235 x 100 ft (1291 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 29° | 127° |
| Physical elevation | 929.00 ft | 844.00 ft |
| Coordinates | 34.764375N / 114.623069W | 34.774540N / 114.616201W |
| Gradient | 1.90 | 2.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 11/29
| Dimensions | 5005 x 100 ft (1526 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 119° | 127° |
| Physical elevation | 983.00 ft | 918.00 ft |
| Coordinates | 34.767058N / 114.633643W | 34.760371N / 114.619085W |
| Gradient | 1.20 | 1.30 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |