Vance Afb Airport (END)
Vance Afb Airport (END)
END
Vance Afb Airport (END)
Enid, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | END |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-55-02.2440W/36-20-22.3092N -97.917290/36.339530 (Estimated) |
| Elevation | 1307 ft / 398.37 m (Surveyed) |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Enid, OK |
| Location | Garfield County, OK |
| Magnetic Variation | 05E (2010) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MLC (NOTAM-d service available) |
Runway 13/31
| Dimensions | 4971 x 150 ft (1515 x 46 m) |
| Surface | PEM |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1293.00 ft | 1284.00 ft |
| Coordinates | 36.343645N / 97.924225W | 36.332812N / 97.910892W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Nonstandard , Good Condition | Nonstandard , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17C/35C
| Dimensions | 9217 x 150 ft (2809 x 46 m) |
| Surface | PEM |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17C | 35C | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1276.00 ft | 1293.00 ft |
| Coordinates | 36.355553N / 97.914661W | 36.330236N / 97.914675W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | SALSF | SALSF |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17L/35R
| Dimensions | 5024 x 150 ft (1531 x 46 m) |
| Surface | CONC |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17L | 35R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1273.00 ft | 1284.00 ft |
| Coordinates | 36.346958N / 97.911011W | 36.333156N / 97.911019W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Nonstandard , Good Condition | Nonstandard , Good Condition |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17R/35L
| Dimensions | 9217 x 150 ft (2809 x 46 m) |
| Surface | PEM |
| 17R | 35L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1275.00 ft | 1307.00 ft |
| Coordinates | 36.349239N / 97.923192W | 36.323922N / 97.923203W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | SALS | SALS |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |