Nenana Municipal Airport (ENN)
Nenana Municipal Airport (ENN)
ENN
Nenana Municipal Airport (ENN)
Nenana, AK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | ENN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
149-04-26.3107W/64-32-50.3851N -149.073975/64.547329 (Estimated) |
| Elevation | 368 ft / 112.17 m (Estimated) |
| Land | 1030 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles S of Nenana, AK |
| Location | Yukon-koyukuk County, AK |
| Magnetic Variation | 21E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Fairbanks |
| Region | AAL - Alaska |
| Boundary ARTCC | ZAN - Anchorage |
| Tie-in FSS | FAI - Fairbanks |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 907-474-0137 |
| FSS Toll Free | 1-866-248-6516 |
| NOTAMs Facility | ENN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04L/22R
| Dimensions | 4600 x 100 ft (1402 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04L | 22R | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 367.00 ft | 364.00 ft |
| Coordinates | 64.545608N / 149.087064W | 64.552097N / 149.062028W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 04R/22L
| Dimensions | 2520 x 60 ft (768 x 18 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04R | 22L | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 365.00 ft | 365.00 ft |
| Coordinates | 64.545525N / 149.083686W | 64.549081N / 149.069969W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 04W/22W
| Dimensions | 3601 x 100 ft (1098 x 30 m) |
| Surface | WATER |
| 04W | 22W | |
|---|---|---|
| Alignment | 56° | 127° |
| Physical elevation | 356.00 ft | 356.00 ft |
| Coordinates | 64.542647N / 149.080731W | 64.548156N / 149.061769W |
| Traffic pattern | Left | Left |