Captain Jack Thomas/el Dorado Airport (EQA)
Captain Jack Thomas/el Dorado Airport (EQA)
EQA
Captain Jack Thomas/el Dorado Airport (EQA)
El Dorado, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EQA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-49-03.8000W/37-46-26.8000N -96.817722/37.774111 (Estimated) |
| Elevation | 1379 ft / 420.32 m (Surveyed) |
| Land | 220 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of El Dorado, KS |
| Location | Butler County, KS |
| Magnetic Variation | 05E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ICT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4204 x 75 ft (1281 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 43° | 127° |
| Physical elevation | 1376.00 ft | 1378.00 ft |
| Coordinates | 37.770229N / 96.823109W | 37.778618N / 96.813118W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 15/33
| Dimensions | 4200 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1373.00 ft | 1379.00 ft |
| Coordinates | 37.779180N / 96.819961W | 37.768420N / 96.814726W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |