Estherville Municipal Airport (EST)
Estherville Municipal Airport (EST)
EST
Estherville Municipal Airport (EST)
Estherville, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EST |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-44-47.2000W/43-24-26.8000N -94.746444/43.407444 (Estimated) |
| Elevation | 1319 ft / 402.03 m (Surveyed) |
| Land | 400 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Estherville, IA |
| Location | Emmet County, IA |
| Magnetic Variation | 06E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EST (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 2985 x 90 ft (910 x 27 m) |
| Surface | TURF-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 73° | 127° |
| Coordinates | 43.404958N / 94.751222W | 43.407167N / 94.741000W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*06/24 MARKED WITH YELLOW CONES. |
Runway 16/34
| Dimensions | 4797 x 75 ft (1462 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1316.00 ft | 1317.00 ft |
| Coordinates | 43.414727N / 94.748251W | 43.401785N / 94.744988W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |