Summit Airport (EVY)
Summit Airport (EVY)
EVY
Summit Airport (EVY)
Middletown, DE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EVY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-43-25.2000W/39-31-15.7000N -75.723667/39.521028 (Estimated) |
| Elevation | 70 ft / 21.34 m (Surveyed) |
| Land | 209 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles N of Middletown, DE |
| Location | New Castle County, DE |
| Magnetic Variation | 10W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NMY |
Runway 11/29
| Dimensions | 3601 x 200 ft (1098 x 61 m) |
| Surface | TURF-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 98° | 127° |
| Coordinates | 39.522497N / 75.734039W | 39.521167N / 75.721389W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 4488 x 65 ft (1368 x 20 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 65.00 ft | 65.00 ft |
| Coordinates | 39.526339N / 75.722495W | 39.514440N / 75.718369W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |