Newton-city-county Airport (EWK)
Newton-city-county Airport (EWK)
EWK
Newton-city-county Airport (EWK)
Newton, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EWK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-16-30.8200W/38-03-25.4827N -97.275228/38.057079 (Estimated) |
| Elevation | 1533 ft / 467.26 m (Surveyed) |
| Land | 635 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Newton, KS |
| Location | Harvey County, KS |
| Magnetic Variation | 06E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EWK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 08/26
| Dimensions | 3501 x 60 ft (1067 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 1532.00 ft | 1533.00 ft |
| Coordinates | 38.060764N / 97.278989W | 38.060625N / 97.266833W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 7003 x 100 ft (2135 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 1529.00 ft | 1524.00 ft |
| Coordinates | 38.064886N / 97.276386W | 38.045656N / 97.276386W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |