Curtis L Brown Jr Field Airport (EYF)
Curtis L Brown Jr Field Airport (EYF)
EYF
Curtis L Brown Jr Field Airport (EYF)
Elizabethtown, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EYF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-34-45.3750W/34-36-06.4950N -78.579271/34.601804 (Estimated) |
| Elevation | 132 ft / 40.23 m (Surveyed) |
| Land | 212 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Elizabethtown, NC |
| Location | Bladen County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | EYF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 15/33
| Dimensions | 4998 x 75 ft (1523 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 128.00 ft | 122.00 ft |
| Coordinates | 34.607374N / 78.584129W | 34.596240N / 78.574409W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |