Shawano Municipal Airport (EZS)
Shawano Municipal Airport (EZS)
EZS
Shawano Municipal Airport (EZS)
Shawano, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | EZS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-33-36.0520W/44-47-14.3010N -88.560014/44.787306 (Estimated) |
| Elevation | 813 ft / 247.80 m (Surveyed) |
| Land | 295 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Shawano, WI |
| Location | Shawano County, WI |
| Magnetic Variation | 02W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 12/30
| Dimensions | 3899 x 75 ft (1188 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 113° | 127° |
| Physical elevation | 810.00 ft | 810.00 ft |
| Coordinates | 44.789378N / 88.566749W | 44.785282N / 88.552878W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 2225 x 60 ft (678 x 18 m) |
| Surface | ASPH |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 809.00 ft | 813.00 ft |
| Coordinates | 44.790211N / 88.561488W | 44.784320N / 88.559249W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway ALL/WAY
| Dimensions | 12000 x 1000 ft (3658 x 305 m) |
| Surface | WATER |
| ALL | WAY | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |