Fairfield Municipal Airport (FFL)
Fairfield Municipal Airport (FFL)
FFL
Fairfield Municipal Airport (FFL)
Fairfield, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FFL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
091-58-51.2000W/41-03-20.7000N -91.980889/41.055750 (Estimated) |
| Elevation | 799 ft / 243.54 m (Surveyed) |
| Land | 118 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Fairfield, IA |
| Location | Jefferson County, IA |
| Magnetic Variation | 00E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Traffic Pattern Alt | 1001 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FFL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 2450 x 165 ft (747 x 50 m) |
| Surface | TURF-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 791.00 ft | 791.00 ft |
| Coordinates | 41.053114N / 91.986952W | 41.053101N / 91.978066W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*08/26 THRS & EDGES MARKED WITH YELLOW CONES. THR CONES HAVE RED/GREEN REFLECTOR TAPE & EDGE CONES HAVE WHITE. |
Runway 18/36
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 797.00 ft | 792.00 ft |
| Coordinates | 41.064481N / 91.980232W | 41.049386N / 91.980104W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |