Four Corners Regional Airport (FMN)
Four Corners Regional Airport (FMN)
FMN
Four Corners Regional Airport (FMN)
Farmington, NM
Latest photos of Four Corners Regional Airport (FMN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FMN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
108-13-47.8000W/36-44-28.5000N -108.229944/36.741250 (Estimated) |
| Elevation | 5506 ft / 1678.23 m (Surveyed) |
| Land | 603 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Farmington, NM |
| Location | San Juan County, NM |
| Magnetic Variation | 12E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Denver |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FMN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGVY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6500 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 65° | 127° |
| Physical elevation | 5472.00 ft | 5504.00 ft |
| Coordinates | 36.737313N / 108.241451W | 36.744954N / 108.221408W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on right | 4-box on right |
| REIL | Yes |
Runway 07/25
| Dimensions | 6704 x 100 ft (2043 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 5477.00 ft | 5503.00 ft |
| Coordinates | 36.741093N / 108.239929W | 36.741635N / 108.217065W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |