Fayetteville Municipal Airport (FYM)
Fayetteville Municipal Airport (FYM)
FYM
Fayetteville Municipal Airport (FYM)
Fayetteville, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FYM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-33-50.4000W/35-03-34.9000N -86.564000/35.059694 (Estimated) |
| Elevation | 984 ft / 299.92 m (Surveyed) |
| Land | 113 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of Fayetteville, TN |
| Location | Lincoln County, TN |
| Magnetic Variation | 01W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | MKL - Jackson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MKL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5900 x 100 ft (1798 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 14° | 127° |
| Physical elevation | 960.00 ft | 983.00 ft |
| Coordinates | 35.051831N / 86.566369W | 35.067569N / 86.561651W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | SDF | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |