Oswego County Airport (FZY)
Oswego County Airport (FZY)
FZY
Oswego County Airport (FZY)
Fulton, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | FZY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
076-23-17.0000W/43-21-02.8000N -76.388056/43.350778 (Estimated) |
| Elevation | 475 ft / 144.78 m (Surveyed) |
| Land | 171 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Fulton, NY |
| Location | Oswego County, NY |
| Magnetic Variation | 13W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FZY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 3996 x 100 ft (1218 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 457.00 ft | 469.00 ft |
| Coordinates | 43.346482N / 76.393563W | 43.353973N / 76.382594W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 5196 x 100 ft (1584 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 446.00 ft | 475.00 ft |
| Coordinates | 43.356398N / 76.394713W | 43.345989N / 76.381365W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |