Quinn Field Airport (GTE)
Quinn Field Airport (GTE)
GTE
Quinn Field Airport (GTE)
Gothenburg, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GTE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
100-08-47.6500W/40-55-31.7400N -100.146569/40.925483 (Estimated) |
| Elevation | 2559 ft / 779.98 m (Surveyed) |
| Land | 167 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Gothenburg, NE |
| Location | Dawson County, NE |
| Magnetic Variation | 08E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OLU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | 1 |
Runway 03/21
| Dimensions | 2599 x 50 ft (792 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 38° | 127° |
| Physical elevation | 2556.00 ft | 2559.00 ft |
| Coordinates | 40.923473N / 100.151234W | 40.929062N / 100.145393W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 14/32
| Dimensions | 3300 x 250 ft (1006 x 76 m) |
| Surface | TURF-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2555.00 ft | 2555.00 ft |
| Coordinates | 40.928733N / 100.148306W | 40.921000N / 100.142089W |
| Traffic pattern | Left | Left |