Guam International Airport (GUM)
Guam International Airport (GUM)
GUM
Guam International Airport (GUM)
Agana, GU
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GUM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
144-47-49.6756E/13-29-02.2293N -144.797132/13.483953 (Estimated) |
| Elevation | 305 ft / 92.96 m (Surveyed) |
| Land | 1657 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Agana, GU |
| Location | Guam County, GU |
| Magnetic Variation | 02E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Gnc 7 |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1002 ft |
| Boundary ARTCC | ZUA - Guam |
| Tie-in FSS | HNL - Honolulu |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GUM (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I E S 04/1995 |
| Federal Agreements | NGPSY |
Runway 06L/24R
| Dimensions | 12015 x 150 ft (3662 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06L | 24R | |
|---|---|---|
| Alignment | 65° | 127° |
| Physical elevation | 234.00 ft | 305.00 ft |
| Coordinates | 13.477742N / 144.781431W | 13.491751N / 144.812074W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 06R/24L
| Dimensions | 10014 x 150 ft (3052 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06R | 24L | |
|---|---|---|
| Alignment | 65° | 127° |
| Physical elevation | 231.00 ft | 293.00 ft |
| Coordinates | 13.477160N / 144.784817W | 13.488840N / 144.810358W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | pulsating/steady burning on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No | No |