Guymon Municipal Airport (GUY)
Guymon Municipal Airport (GUY)
GUY
Guymon Municipal Airport (GUY)
Guymon, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GUY |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
101-30-28.0794W/36-41-06.2280N -101.507800/36.685063 (Estimated) |
| Elevation | 3125 ft / 952.50 m (Surveyed) |
| Land | 480 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Guymon, OK |
| Location | Texas County, OK |
| Magnetic Variation | 09E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GUY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 1795 x 200 ft (547 x 61 m) |
| Surface | TURF-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Gradient | 1.40 | 1.40 |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18/36
| Dimensions | 5904 x 100 ft (1800 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 6° |
| Physical elevation | 3103.00 ft | 3109.00 ft |
| Coordinates | 36.693123N / 101.506723W | 36.677004N / 101.508877W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |