Donaldson Center Airport (GYH)
Donaldson Center Airport (GYH)
GYH
Donaldson Center Airport (GYH)
Greenville, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | GYH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-22-35.1000W/34-45-29.9000N -82.376417/34.758306 (Estimated) |
| Elevation | 956 ft / 291.39 m (Surveyed) |
| Land | 1300 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of Greenville, SC |
| Location | Greenville County, SC |
| Magnetic Variation | 04W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GYH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 09/1985 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 8000 x 150 ft (2438 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 40° | 127° |
| Physical elevation | 956.00 ft | 919.00 ft |
| Coordinates | 34.749891N / 82.384969W | 34.766734N / 82.367857W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No |